58 candidates qualify for Hamilton County elections

58 candidates qualify for Hamilton County elections

February 20th, 2014 by Louie Brogdon in Local - Breaking News

The stage is set for the local May 6 partisan primaries.

Fifty-eight candidates qualified to run for 31 local partisan races. The field includes 16 Democrats, one independent and 41 Republicans.

Below are the qualified candidates.

Joe Manuel // R // Chancery Judge // Part 1

Pam Fleenor // R // Chancery Judge // Part 1

Jeffrey Atherton // R // Chancery Judge // Part 2

Larry Henry // R // Circuit Court Clerk

Ron Parson // R // Circuit Court Clerk

Lisa Bowman // R // Circuit Court Clerk

J.B. Bennett // R // Circuit Court Judge // Division 1

Catherine Cate White // R // Circuit Court Judge // Division 1

Stuart James // D // Circuit Court Judge // Division 1

Jeff Hollingsworth // R // Circuit Court Judge // Division 2

L Marie Williams // R // Circuit Court Judge // Division 3

W. Neal Thomas III // R // Circuit Court Judge // Division 4

Sherry Paty // nonpartisan // City Court Judge // Division 1

Russell Bean // nonpartisan // City Court Judge // Division 2

Bill Knowles // R // County Clerk

Randy Fairbanks // R // County Commission District 1

Fred Skillern // R // County Commission District 1

Jim Fields // R // County Commission District 2

Marty Haynes // R // County Commission District 3

Kirkland Robinson // D // County Commission District 4

Warren Mackey // D // County Commission District 4

Pam Ladd // D // County Commission District 4

Greg Beck // D // County Commission District 5

Isiah Hester // D // County Commission District 5

Joseph Graham // R // County Commission District 6

John Allen Brooks // D // County Commission District 6

Phil Smartt // R // County Commission District 7

Perry Perkins // R // County Commission District 7

Sabrena Turner // R // County Commission District 7

Ezra Maize // D // County Commission District 7

Donald Brown // D // County Commission District 7

Curtis Adams // R // County Commission District 8

Tim Boyd // R // County Commission District 8

Kenny Smith // D // County Commission District 8

Brent Lambert // R // County Commission District 8

Chester Bankston // R // County Commission District 9

Melinda Bone // D // County Commission District 9

Jim Coppinger // R // County Mayor

Richard Ford // I // County Mayor

Basil Marceaux, Sr. // R // County Mayor

Bill Hullander // R // County Trustee

Brian White // D // Criminal Court Clerk

Vince Dean // R // Criminal Court Clerk

Gwen Tidwell // D // Criminal Court Clerk

Barry Steelman // R // Criminal Court Judge // Division 1

Rebecca Stern // R // Criminal Court Judge // Division 2

Don Poole // D // Criminal Court Judge // Division 3

Neal Pinkston // R // District Attorney

Gary Behler // R // Juvenile Court Clerk

Rob Philyaw // R // Juvenile Court Judge

Yolanda Echols Mitchell // D // Juvenile Court Judge

Steven Smith // R // Public Defender

Ardena Garth // D // Public Defender

Pam Hurst // R // Register of Deeds

Ryan Epperson // R // Register of Deeds

Paul Parker // R // Register of Deeds

Jim Hammond // R // Sheriff

Chris Harvey // R // Sheriff