REGION 4-5A
Coach of the year: Mac Bryan
Offensive assistant: Drew Akins
Defensive assistant: Doug Greene
Player of the year: Tre Carter, Soddy-Daisy
Offensive player of the year: Noel Patterson, Rhea County
Defensive player of the year: Jeremiah Jackson, Ooltewah
Special teams player of the year: Christian Bell, Soddy-Daisy
Running back of the year: D.J. Kimpson, McMinn County
Offensive lineman of the year: Chris Smith, Ooltewah
Quarterback of the year: Kolten Gibson, Walker Valley
Wide receiver of the year: Skyler Davis, Cleveland
Iron man award: Rashaun Freeman, Ooltewah
Defensive lineman of the year: Nick Putman, Ooltewah
Linebacker of the year: Tyler Pendleton, Rhea County
Defensive back of the year: Xavier Abernathy, McMinn County
Sophomore of the year: Keagan Jones, Cleveland
Academic honorees: Landon Allison, Cleveland; Peyton Oliver, Ooltewah; Tyler Pendleton, Rhea County; Chase Payne, Soddy-Daisy; Bryson Bradley, Walker Valley; Austin Farley, White County
All-Region
Ooltewah: Tyler Reed, London Elrod, Taylor Stutz, Adrian Hall, Will Whitson, A.J. Diggs
Rhea County: Gavin Downey, Johnathan Shoemake, Cody Bice, Tyler Brown, Dylan Smith
Soddy-Daisy: Harrison Huskey, Justin Cooke, Grant Cordell, Jacob Jordan
Cleveland: Ben Wyrick, Davron Carlock, T.J. Constant
Walker Valley: Alex King, Skylar Swafford
McMinn County: Kyle Hansford
White County: Chris Richmond, Kolter Howard
REGION 4-4A
Coach of the year: Mark Wattenbarger, Stone Memorial
Offensive coordinator of the year: Jonathan Eaves, East Hamilton
Defensive coordinator of the year: Clarence Holloway, Stone Memorial
MVP: Dillon Lender, Livingston Academy
Most valuable offense: Cody Williams, Stone Memorial
Most valuable defense: Frankie Campo, East Hamilton
Defensive lineman of the year: Eli Beard, Sequoyah
Linebackers of the year: Michael Bush, East Hamilton; Kolby Knox, Cumberland County; Jonathan Robinson, Cumberland County
Defensive back of the year: Van Natter, Stone Memorial
Running back of the year: Justin Johnson, Stone Memorial
Tight end of the year: Garrison Padgett, Livingston Academy
Wide receiver of the year: Peter Hollers, Livingston Academy
Quarterback of the year: Nick Woods, East Hamilton
Offensive lineman of the year: Brody Gregory, Hixson
Specialist of the year: kick returner Jeffrey Coleman, East Hamilton
Punter of the year: Austin Slifko, Hixson
Kicker of the year: Aron White, Sequoyah
All-Region
Central: James Walker, Taven Spann
Cumberland County: Mikey Miller, Daniel Richards, David Kutchley, Jeremiah Baird, Nathan Blaylock
East Hamilton: Kevin Cason, Will Scarborough, David Whiteside, Evan Horbinski, Hunter Greg, Colby Woods
Hixson: Miles Ratliff, Elijah White, Brett Garden, Justin Nicholson
Livingston Academy: Logan Clark, Ethan Hammock, Cody Cantrel, Cody Jackson, Carter Hayes, Dylan Yanes, Mitchel Ayers, Logan Watson
Sequoyah: Jordan Bell, Grant Watson, Lucas McCallie
Stone Memorial: Austin Helton, Nathan Stine, Shade Foster, Jamie Nichols, Keith Sadula, Ethan Pierce, Ronnie Wyllins, Ben Tollett, Rylin Morgan
REGION 4-3A
Area honorees only
Defensive MVP: Hunter Davenport, Sequatchie County
Outstanding defensive lineman: Tanner Rheal, Sequatchie County
Outstanding defensive back: Colby Reed, Sequatchie County
Most outstanding returner: Bailey Kemp, Sequatchie County
Most outstanding kicker: Ethan Elliott, Sequathie County
All-Region
Sequatchie County: Kyle Cates, Alex Turner, Jarred Keener, Houston Mainord, Caleb Reed, Peyton Tate
Grundy County: Travis Cunningham
REGION 3-3A
Player of the year: Traneil Moore, East Ridge
Offensive player of the year: Alex Darras, Notre Dame
Defensive player of the year: Tyler Enos, Notre Dame
Co-special teams players of the year: Will Patton, Chattanooga Christian; Sandi Beganovic, Red Bank
Coach of the year: Tracy Malone, East Ridge
Assistant coach of the year: Hubert Roberson, East Ridge
Quarterback of the year: Matt Mercer, Chattanooga Christian
Running back of the year: Ricky Ballard
Wide receiver of the year: Layton Teal, Signal Mountain
Tight end of the year: Patrick Johnson, Notre Dame
Offensive linemen of the year: Tre Hubbard, East Ridge; Colton Miller, Signal Mountain
Athletes of the year: Andrew Banks, Notre Dame; T.J. Smith, CCS
Defensive linemen of the year: Jeremiah McKibben, East Ridge; Tre Stamper, Red Bank; Robert Murphy, Notre Dame
Linebackers of the year: Nick Fulmer, CCS; Jack Chandler, Signal Mountain
Defensive backs of the year: Jesse Jones, East Ridge; Brandon Mason, CCS
All-Region
East Ridge: Pete Sexton, Quasey Vinson, Lorenzo Stewart, Deondre Chambliss, Dominique Millener, Jordan Harvey
Notre Dame: Nick Gannon, Tommy Kulik, Sam Stovall, Calvin Sims, Cameron Wynn
Red Bank: Couvousier Bell, ivan Young, Michael Porter
Howard: Vincent Bowling, Jahmani Thomas
Signal Mountain: Colin Weigert, Ta'Darrell Hodge
Chattanooga Christian: Tyler Pope, Ian Gaines, Justin Wheeler, D.J. Toney
REGION 3-2A
Coaches have not yet voted.
REGION 3-1A
Offensive player of the year: Chase Blevins, South Pittsburg
Defensive player of the year: Sawyer Kelley, South Pittsburg
Special teams player of the year: Trace Condra, Whitwell
Coach of the year: Vic Grider, South Pittsburg.
All-Region
South Pittsburg: Ethan Moss, Cade Kennemore, Hogan Holland, Hayden Branham, Drew Daniels, Austin Abbott, Joseph Lilly
Whitwell: Clay McHone, Avery Shrum, Hudson Petty, Jake Sartin, William Baker, Cody Ingrassia
Grace Academy: Caleb Sanders, Jared Thompson, Alex Blandon, Dalton Morrison, Eli Rodger
Sale Creek: Gary Keylon, Daniel Hutchinson
Lookout Valley: Kahliel Peoples, Michael Minnick