published Monday, September 10th, 2012

Prep football stats leaders

RUSHING

Yards -- Name -- Team -- Opponent -- Date -- Att

309 Demetric Johnson South Pittsburg Lookout Valley Aug. 30 14

263 Pooh Harden Lakeview-F.O. Heritage Sept. 7 22

257 Holden Boynton Bledsoe County Marion County Aug. 24 25

249 Logan Jackson East Hamilton Ooltewah Aug. 24 23

240 Denzell Boyd McMinn Central Polk County Aug. 30 23

240 Zach Miller Polk County McMinn Central Aug. 30 26

235 Logan Fetzner Bradley Central Polk County Aug. 17 15

215 Kelvis Rhodes Dalton Calhoun Sept. 7 23

211 Jim Cardwell Boyd-Buchanan Howard Sept. 7 22

198 Kelvin Wells McMinn County McCallie Aug. 24 23

194 George Porter Baylor Soddy-Daisy Aug. 17 12

185 Logan Jackson East Hamilton Signal Mountain Aug. 17 18

177 Kelvis Rhodes Dalton Ringgold Aug. 24 26

176 George Porter Baylor Bradley Central Aug. 24 23

176 Slade Dell Ringgold Dalton Aug. 24 18

172 Alex Urbano Calhoun Dalton Sept. 7 25

169 Logan Jackson East Hamilton Central Aug. 30 11

160 Zach Miller Polk County Central Aug. 24 24

155 Blake Zeman Marion County Grundy County Aug. 17 16

155 Denzell Boyd McMinn Central Polk County Aug. 30 26

152 Kelvin Wells McMinn County Rhea County Aug. 30 16

151 Grady Swilling North Murray Dade County Sept. 7 20

150 Justin Ware Walker Valley Hixson Aug. 24 9

148 Dre Sanders McMinn County Rhea County Aug. 30 14

147 Matt McCulley Silverdale Baptist Clay County Aug. 17 20

140 Blake Zeman Marion County Whitwell Aug. 30 16

140 Baylor Terrell Bradley Central Soddy-Daisy Aug. 31 17

138 Rance Harden Boyd-Buchanan East Ridge Aug. 24 21

137 Dusty McHone Whitwell Copper Basin Aug. 17 16

135 T.J. Davis Ooltewah Cleveland Aug. 31 24

135 Holden Boynton Bledsoe County Cumberland County Aug. 17 25

134 Chad Toliver McCallie Tyner sept. 7 16

132 Matt McCulley Silverdale Baptist Meigs County Sept. 7 26

131 Will Slack Grace Academy Notre Dame Aug. 17 17

130 Dusty McHone Whitwell Midway Aug. 24 23

130 T.J. Davis Ooltewah East Hamilton Aug. 24 10

130 Rance Harden Boyd-Buchanan Howard Sept. 7 28

129 Josh Smith Grace Academy Notre Dame Aug. 17 18

128 Will Slack Grace Academy Cannon County Aug. 24 13

127 Dre Sanders McMinn County McCallie Aug. 24 22

125 Slade Dell Ringgold Heritage Aug. 31 10

124 Corbin Hale South Pittsburg Lookout Valley Aug. 30 9

123 Darrell Bridges Ridgeland Calhoun Aug. 31 20

122 Torrey Hughes East Ridge Walker Valley Aug. 17 11

121 Kedrick Bradley Hixson Marion County Sept. 7 15

120 Jajuan Lankford South Pittsburg Sequatchie County Sept. 7 4

120 Jamal Jones Lookout Valley CCS Aug. 24 34

120 Adam Vandiver Gordon Lee Coahulla Creek Sept. 7 15

119 Joseph Sturkey Tyner Signal Mountain Aug. 24 5

117 C.J. Blue Soddy-Daisy Red Bank Aug. 24 24

116 Kile Sholl Ringgold Heritage Aug. 31 6

116 Logan Jackson East Hamilton Bradley Central Sept. 7 20

113 Demetric Johnson South Pittsburg Sequatchie County Sept. 7 10

110 Pooh Harden Lakeview-F.O. Gordon Lee Aug. 30 10

109 Chad Toliver McCallie McMinn County Aug. 24 6

106 DeQuan Hughes Grace Academy Cannon County Aug. 24 13

108 Josh Barnes McMinn Central Polk County Aug. 30 8

107 Travis Nunley Dade County North murray Sept. 7 10

104 Jajuan Lankford South Pittsburg Lookout Valley Aug. 30 6

103 Zach Miller Polk County Bradley Central Aug. 17 19

103 Zach Miller Polk County Chatta. Christian Sept. 7 12

103 Matt McCulley Silverdale Baptist Unionville Comm. Aug. 24 19

102 Gabe Cartwright Walker Valley East Ridge Aug. 17 19

102 Levi Corbett CCS Lookout Valley Aug. 24 11

101 Chad Toliver McCallie Ensworth Aug. 31 13

100 Jayme Ford Marion County Whitwell Aug. 30 8

100 Corbin Hale South Pittsburg Grundy County Aug. 24 14

PASSING

Yards Name Team Opponent Date A-C-I

345 Austin Herink Cleveland Maryville Aug. 18 34-50-0

280 Taylor Lamb Calhoun Ridgeland Aug. 31 27-42-0

260 Bryce Copeland Bradley Central Soddy-Daisy Aug. 31 11-14-0

245 Taylor Lamb Calhoun Dalton Sept. 7 23-37-1

243 Hagen Wilkey Red Bank Walker Valley Sept. 7 23-44-3

235 Austin Herink Cleveland Knox Catholic Aug. 24 18-29-1

233 Brett Standifer Soddy-Daisy Bradley Central Aug. 31 18-29-0

232 Bryce Copeland Bradley Central Baylor Aug. 24 23-35-2

226 Bryce Copeland Bradley Central East Hamilton Sept. 7 16-26-2

226 Levi Corbett CCS Boyd-Buchanan Aug. 17 21-33-0

221 Austin Herink Cleveland Ooltewah Aug. 31 25-43-0

214 Hagen Wilkey Red Bank Soddy-Daisy Aug. 24 12-18-1

201 Houston Mainord Grundy County South Pittsburg Aug. 24 14-19-1

199 Kitt Grider North Jackson Madison County Sept. 7 18-29-2

196 Reese Phillips Signal Mountain Tyner Aug. 24 22-33-0

RECEIVING

Yards Name Team Opponent Date Rec

129 Dee Crisp Bradley Central Walker Valley Aug. 31 5

127 Allante Novene Hixson Walker Valley Aug. 24 5

119 Dee Crisp Bradley Central Soddy-Daisy Aug. 31 5

115 Drew Shoemaker Grace Academy Cannon County Aug. 24 3

112 Tydus Curtis Calhoun Dalton Sept. 7 7

111 Chris Tucker Red Bank Walker Valley Sept. 7 9

105 C.J. Brown Soddy-Daisy Bradley Central Aug. 31 6

103 D.J. Jones Cleveland Maryville Aug. 18 7

102 Justin Brown Polk County Chatta. Christian Sept. 7 3

videos »         

photos »         

e-edition »

advertisement
advertisement

Find a Business

400 East 11th St., Chattanooga, TN 37403
General Information (423) 756-6900
Copyright, Permissions, Terms & Conditions, Privacy Policy, Ethics policy - Copyright ©2014, Chattanooga Publishing Company, Inc. All rights reserved.
This document may not be reprinted without the express written permission of Chattanooga Publishing Company, Inc.